Rozsáhlá expozice čítající více než 2000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci.
Povýšení fenoménu panenka nad pouhou hračku.
Tento název nese letošní rozšířená výstava panenek, jejíž smyslem je vysvětlit veřejnosti, že pod pojmem panenka si lze představit i něco jiného než záležitost určenou k dětským hrám.
Panenky, se kterými jsme usínali, které jsou vzpomínkami na naše dětství, zde samozřejmě najdete. Jsou rozděleny dle materiálů používaných k výrobě – od drahých porcelánek, lehkých celuloidových plaváků, po levnější panenky z papírmaše a kompozitu, což je směs sádry a dalších přísad.
Mezi nimi se nachází opravdové historické skvosty a panenky s osudovými příběhy. Panenka, která prošla koncentračním táborem, či panenka určená jako dárek paní Haně Benešové. Muzeum v Troskovicích jako jediné ve světě se snaží představit panenku i v jiných funkcích, které kdy zastávala a zastává.
Panenka učební a výchovná pomůcka.
Můžete si prohlédnout celoporcelánovou panenku z roku 1840, která sloužila k výchově mladých šlechtičen, panenku určenou pro zdravotní sestry a porodní asistentky z roku 1900, panenky ze šedesátých let k výuce předmětu péče o dítě na základních školách a jako vrcholnou ukázku rozvoje techniky a elektroniky – nejnovější model elektronického baby, americký patent, nedávno testovaný na mexické universitě, kde projekt sledoval připravenost studentů k rodičovství. Toto robomimino, které je součástí letošní expozice, lze připojit k počítači, má mnoho programů a stupňů nastavitelné obtížnosti péče. Graf okamžitě vyhodnocuje úspěšnost plnění mateřských povinností.
Panenky policejní
Jako jediná instituce tohoto druhu získalo Muzeum v Troskovicích povolení Policejního presidia v Praze vystavit na veřejnosti panenky Páju a Jáju. Jedná se o demonstrační panenky, na které má patent ČR a jsou určené pro oddělení kriminální policie, aby usnadnily komunikaci při výslechu týraných a zneužívaných dětí.
Panenky k předvádění šperků či módy
Jedná se o další způsob využití panenky. I tyto zde uvidíte.
Panenka také kulturní památkou a symbolem města.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout repliku Sv. Juliána – čůrajícího chlapečka z Bruselu.
Panenka - hrdina kinematografie
Tyto představitelky v muzeu zastupuje panenka Chucky – hrdina amerického hororového filmu. Vystavená panenka je jeden kus z první stokusové série vyrobené v Americe po natočenéí prvního dílu filmu, u nás známého pod názvem Dětská hra. Především mládež k nám míří právě za účelem prohlédnout si tohoto hrůzostrašného filmového hrdinu.
Panenka umělecká
Tomuto tématu je věnována opravdu velká pozornost. Panenka plnící funkci uměleckého díla prochází stále velmi dynamickým vývojem a bylo by škoda ji nepředstavit veřejnosti.
Ojedinělé aranžmá s dětskými postýlkami a inkubátory , které nese název Novorozenecké oddělení, představuje moderní umělecké panenky ve zcela realistickém provedení. Jedná se o špičkové práce, většinou autorské modelované originály výtvarníků takřka z celého světa. Dokonalé detailní studie tvořené dle živé předlohy či fotografie jsou souhrou zkušeností a dovedností výtvarníka a nejmodernějších materiálů a technologií, které dávají možnost vzniku prací, zcela výjimečného, až neuvěřitelně živého charakteru.
Muzeum hodlá uspořádat i křtiny dvou uměleckých miminek dvojčátek. K vidění křticí doplňky – šatečky, košilky a zcela unikátní historický kočárek pro dvojčata anglické firmy Wilson, která obvykle dělala kočárky pouze na zakázku pro královský dvůr.
Paneky ztvárňující věhlasné osobnosti
Panenky už od pradávna plnily i tuto funkci. Slavní panovníci, krom toho, že se nechali vymalovat, též povolávali umělce a nechali se ztvárnit coby panenka. V jiných případech výtvarníci z vlastního podnětu ztvárňovali věhlasné osoby. Právě z této oblasti je letošní, zcela unikátní přírůstek Muzea.
U příležitosti zvolení nového amerického presidenta Baraca Obamy a jeho plánované návštěvy v Praze, muzeum odkoupilo špičkové dílo německé výtvarnice – panenku Sashu.
Letošní návštěvníky tedy čeká prohlídka obohacená o autorský originál – unikát ztvárňující mladší presidentovu dcerku. Milý úsměv panenky Sashy Obama v životní velikosti okouzlí určitě každého návštěvníka. Jen tato jedinečná špičková práce by stála za samostnou návštěvu.
Pokud se tedy někdo domnívá, že Muzeum panenek a medvídků je určeno především pro děti a maminky na mateřské dovolené, určitě se mýlí. Expozice svým ojedinělým rozsahem jistě zaujme návštěvníky všech věkových skupin bez rozdílu pohlaví.
Muzeum se nachází přímo v srdci regionu Český ráj, vzdáleno 500 m od hradu Trosky. V budově, která je stavěna ve vesnickém stylu a hodí se nejen k místní krajině, ale i k vesnici Troskovice, najdete kolem 1 000 exponátů.
Výstavní plocha je rozdělena do více oddělení: ve velkém sále najdete celkovou historii panenek - dobrý přehled zde získáte díky exponátům, které jsou zařazeny dle tradičních materiálů.
Návštěvník zde má možnost porovnat staré, po roce 1840 vzniklé panenky s moderní výtvarnicko-sběratelskou produkcí věhlasných zahraničních výtvarníků (např. Philip Heath-Anglie, Carin Lossnitzer-Německo, Nell de Man-Holandsko atd.). Mimo těchto můžete obdivovat i práci české výtvarnice Dagmary Jurčíkové. V "jejím" oddělení najdete nejen hotové panenky, ale i jednotlivé kroky výroby.
Opomenut nebyl ani nejmodernější přístup k panenkám.
Muzeum je jako jediné v republice ( vč. státem kontrolovaných) v přímém kontaktu s nejvýznamnějšími fenomény světového panenkářství na vysoké úrovni, jako je firma SCHILDKRÖT-PUPPEN, KÄTHE KRUSE, ale i Götz Puppenmanufaktur ( s ohledem na produkci do roku 2003 vč.) a s řadou současných významných výtvarníků jako například Elisabeth LINDNER. Proto si také klademe za úkol nejen potěšit chvilkově při pohledu na panenky, ale stát se i sběratelským a vzdělávacím centrem – viz. naše doprovodné akce.
Další oddělení muzea patří sběratelským medvědům, najdete i dřevěné hračky.
I chroničtí návštěvníci panenkových muzeí z celého světa hodnotí zdejší aranžmá, kterým se toto muzeum řadí k těm atraktivním, velmi pozitivně. V České republice je vlastně svého druhu bezkonkurenční.
K vidění jsou i mnohé kočárky z doby mezi roky 1850 a 1920, všechno je krásně doprovázeno plyšovou faunou.
Před vstupem do hlavních prostor můžete v příjemné recepci, vybavené kachlovým krbem, obdivovat pěkné výtvarnické fotografie.
K muzeu patří vlastní parkoviště.
Lokalita je ideální pro vícedenní výlety. Ubytovaní v okolí Trosek je možné v několika hotelech a penzionech
Dne 1.5.2019 Vás srdečně zveme na akci muzea „Na zlatých křídlech”.
Ceremoniálu Princezna Charlotte
se zúčastnila populární česká herečka Bára Štěpánová se svoji krásnou dcerou.
S největším potěšením oznamujeme, že naši expozici právě obohatilo úžasné dílo americké výtvarnice jménem Roxanna Maria (www.roxannamaria.com) s pohádkovou tématikou, která s malebnou oblasti Českého ráje, kde byla natočena řada pohádek a je místem pořádání festivalu pohádek, určitě ladí. V součinnosti s vystavením tohoto díla vyhlašujeme SOUTĚŽ pro všechny příznivce muzea a milovníky panenek.
Čtěte více
Více informací v aktualitách.
„Svět panenek je světem snů a ve snech žít je sen”
Takto okomentoval návštěvu muzea Profesor Milan Knižák Dr. A, který k nám zavítal společně s manželkou Marií.
Panenky od Diora aneb, když hmota ožívá.
Nejlepší práce z nejnovější produkce amerických špičkových výtvarnic poprvé v Česku. Až neuvěřitelné!!! Miminka, která ohromila svět – Janika, Jenesys, Azlin ... více v aktualitách – Novinky expozice 2012
Krásná setkání
Vrámci účasti na světové panenkové show v Orlandu, USA
S výtvarnicí Lornou Miller Sands
S Claire Taylor Medvídek Duffy - pohádka LUISA a LOTKA
Byli jsme poctěni návštěvou profesionální anglické výrvarnice Ruth Annette a jejího manžela Billyho.
We were honored by a visit of a professional English artist Ruth Annette and her husband Billy.
Více informací v aktualitách
Naše Muzeum zahájilo spolupráci s Muzeem panenek v Paříži - více informací v aktualitách.
Unikátní portrétní panenka modelovaná dle předlohy Charlotty Elly Gottové v provedení dvou materiálů.
© 2011 - 2024 studio movio.cz. Všechna práva vyhrazena. Ochrana osobních údajů.